Následující odstavce obsahují vesměs obecné rady a doporučení, jak kočce usnadnit příchod do nového domova, pomoci jí co nejrychleji zvyknout si na nové prostředí a jak v něm takovému zvířeti zajistit co nejvyšší komfort a bezpečné podmínky pro život.
JEDNU NEBO DVĚ?
Pokud je vámi adoptovaná kočka zároveň vaší první kočkou, často se setkáte s doporučením adoptovat rovnou kočky dvě. I já to doporučuju. Dvojnásob to pak platí, je-li váš nový drahoušek ještě hravým koťátkem. I když s ním totiž určitě budete trávit maximum času, stejně jsou to divoši plní energie, kterou potřebují vybít – a pokud zrovna nebudete poblíž vy, vězte, že kočky jsou dost inteligentní na to, aby si hračku udělaly z čehokoliv, co jim zrovna přijde do cesty; šuplíky se spodním prádlem bývají skvělou schovkou, televize bezvadnou prolejzačkou, sedačka bezkonkurenčním škrabadlem! A tak dále…
Pořízení dvou koček neznamená, že k žádným „nehodám“ zaručeně nikdy nedojde, to vůbec. Takové riziko bude existovat vždy, ovšem dá se eliminovat tím, že necháte kočičí raubíře hrát si, dovádět a lítat a prát se spolu, čímž jednak ušetříte práci sobě, jednak zvěř unavíte, aniž byste hnuli prstem, a po zbytek času z nich tak budete mít rozkošné čtyřnohé andílky, jaké si lidé před adopcí představují, že.
Samozřejmě – toto doporučení neplatí vždy. Odrostlejší a už starší kočky bývají klidnější, někdy samotářské, někdy dokonce asociální, a přítomnost další kočky v domácnosti snáší těžce. Na toto je důležité brát ohled a vždy svůj výběr konzultovat s útulkem/dočaskou/depozitem…, odkud si vybrané zvíře adoptujete.
KONEČNĚ DOMA!
Ještě před příjezdem vyhraďte jednu uzaviratelnou místnost, ve které pak kočku ubytujete, necháte ji rozkoukat se, a která jí zároveň bude útočištěm, schovkou, kdykoliv se bude cítit nesvá a bude chtít utéct do bezpečí. Ne vždy je to potřeba, někdy probíhá přechod do nového prostředí naprosto hladce. Jistota je ale jistota. Číče nachystejte záchod, pelíšek, škrabadlo, hračky, jídlo a pití – a vy posbírejte veškerou trpělivost! Může se totiž stát, že nějaký čas kočku vůbec neuvidíte. To je naprosto normální. Opravdu je potřeba zachovat klid a ten samý klid dopřát i kočce. Jakmile si navykne, zjistí, kde je v bezpečí, seznámí se s okolím, zvědavost přemůže obavy, a kočka vyrazí na toulky po zbytku domova. Doufejte v nejlepší, počítejte s nejhorším. Hlavně – mějte trpělivost, vyplatí se to.
BEZPEČNĚ DOMA
„Moje“ koťata znají jen bezpečí bytu, ven nikdy nechodí. Jinak je to s jejich maminami, které už venku byly, a i když není těžké zvyknout si na pohodlí vyhřátého domova, pohyb venku nepochybně uvítají. Ať už bude vaše číča jen v bytě, nebo ji budete chtít pouštět ven, mějte na paměti a dodržujte pár bezpečnostních zásad.
Většina bytů disponuje minimálně okenním parapetem, který přímo žadoní, aby se na něm kočka uvelebila a užívala si slunečních paprsků. Kočka bude za něco takového jedině ráda, ovšem je důležité myslet na to, že s její zvídavou povahou je vysoce pravděpodobné, že se vrhne za prvním kolem poletujícím ptákem – výšky nehledě. Proto síťujte!
Zabezpečit takové okno zvládnete svépomocí. Stačí nakoupit síť a rozpínací tyče, obojí seženete TADY. Ačkoliv se vám může zdát, že je to zbytečné, kočka určitě nikam skákat nebude, není přeci blbá, no ne?!, můžu vás z vlastní zkušenosti ujistit, že kočky jsou v tomto ohledu dočista debilní a bez rozmyslu vám vyskočí i z toho nejvyšší patra. Výdaje na zabezpečení nejsou nic v porovnání s účtem, jaký vám později vystaví na veterině…
Nenápadným, o to zákeřnějším nebezpečím jsou okna otevřená na ventilačku. I taková malá škvíra dovede napáchat velikou škodu a pro kočku se snadno stane smrtelnou pastí. Naštěstí i proti tomu existuje zabezpečení v podobě snadno instalovatelných mřížek do oken.
Máte-li větší balkón, potřebujete složitější řešení, můžete oslovit specializovanou firmu, která vám udělá síť na míru. Je to samozřejmě dražší, na druhou stranu je to práce profesionální, s delší životností, obvykle i s garantovanou zárukou. Nejznámější na trhu je patrně Aleza, zapátráte-li ale na internetu, podobných firem najdete víc.
BEZPEČNĚ VENKU
A jak na zahradě? Nelze se spoléhat, že se kočka bude zdržovat jen na tom vašem pozemku a okolní svět ji nebude zajímat. Bude. Chcete-li pouštět kočku ven, opět musíte mít trpělivost. Kočka si nejdřív musí být jistá svou domácí schovkou, do které trefí kdykoliv a odkudkoliv. Teprve pak, až bude na 100 % obeznámená se svým domácím zázemím, teprve potom ji můžete opatrně pustit ven. Bydlíte-li u silnice nebo poblíž jiných nebezpečných míst, zajistěte venkovní výběh tak, aby kočka nemohla překročit jeho hranice! Můžete tak učinit svépomocí, dají se koupit i speciální zábrany, pomoci by vám ale mohla jakákoliv firma zabývající se stavbou plotů.
Zajištění bezpečného pohybu kočky doma i venku není doporučení, nýbrž požadavek. Nejste-li ochotni jej akceptovat, kočku si pořiďte jinde, ideálně si nepořizujte žádnou!
BEZPEČNĚ VŠUDE
Máte rádi kytky? Kočky taky. Některé jsou pro ně ale jedovaté nebo jinak nebezpečné. Jeden seznam takových potvor je třeba TADY.
Nezapomínejte ani na vlastní bezpečnost. Polička nad postelí, přímo nad vaší hlavou, se sklenicí vody, budíkem a rozečtenou pětisetstránkovou knihou, z toho nic dobrého nekouká. A takových nástrah může všude kolem číhat nespočet. Udělejte si čas a promyslete, co všechno by mohlo představovat nebezpečí pro kočku nebo pro vás. Zamezíte zbytečným nepříjemnostem a bolestivým úrazům.
CO NA ZUB?
Kočky u mě nejí syrové maso. Prostě jim (většině) nejede. Krmíme granulemi, nejčastěji od Sanabelle, Bozity, Taste of the Wild, občas se tu objeví Applaws a jiné značky. Granule doplňujeme konzervami. Mezi nejoblíbenější patří Feringa, Cosma, Bozita, Animonda Carny… Neopovrhneme vlastně ničím kvalitnějším.
Co „moje“ kočky určitě nedostanou, jsou marketová krmiva, která jsou sice snadno dostupná, většinou levná, svým složením to ale není nic jiného než ochucený odpad. Jedná se např. o značky Whiskas, Felix, Kitekat atd. Prosím, tímto svou kočku nekrmte, jen jí tím ubližujete!
A JEŠTĚ…
Ještě by se toho dalo uvést spousta. To nejdůležitější máme ale za sebou. Jaké koupíte škrabadlo, to je na vás, stejně jako výběr té nejlepší veterinární kliniky v okolí. Nezapomeňte na bezpečnost, síťujte, nekrmte šrotem. Myslete na to, že každá kočka je individuální osobnost. Ačkoliv se vždy snažím uvést co nejpřesnější popis včetně informací potěšujících i těch, co zrovna nepovzbudí, je možné, že to, co se u mě projevovalo jako uťápnuté koťátko, se po příjezdu k vám promění v sebevědomého tygra, nebo že divoch u mě přesunem do nového domova jako mávnutím proutku dospěje a zklidní se.
Co bude v mých silách, s tím poradím a pomůžu. Odborné věci konzultujte na veterině, názory a zkušenosti sdílejte s ostatním kočičím služebnictvem na facebooku ve skupinách, kde se na vaše příspěvky a fotky budu těšit i já.
Kočky, kočky, kočičky…
CAT-MANIA – kočičí povídání
To je kočka! – poradenství, příběhy, osvěta
Kočkaři a Kočkařky aneb milujeme Kočky
BEZ KOČEK TO NEJDE **
Můj život s kočkou (rady, příběhy a vaše kočky, kocouři a koťata)